
Pauzeknop woningbouw ANWB-terrein
AlgemeenHet leek erop dat afgelopen dinsdagavond de gemeenteraad is gezwicht voor de ‘Haagse druk’ door de besluitvorming over de woningbouw op het ANWB-terrein uit te stellen. Het onderwerp dient eerst nog een keer in een Commissievergadering besproken te worden. Wethouder Bloemendaal deed de toezegging om dan met een voorstel te komen voor een gewijzigde inrichting.
Door Jan H. de Roij
Het lag in de bedoeling dat op 30 januari de gemeenteraad een besluit zou nemen over het bestemmingsplan en beeldkwaliteitsplan ‘Residentie Parkzicht’; dus over het bouwplan van ABB Ontwikkeling BV voor het terrein waarop nu nog de ANWB is gevestigd. De raadsleden oordeelden echter dat zij het onderwerp nog niet rijp achtten voor besluitvorming. Daarbij werd gewezen op nieuwe informatie onder andere van de wethouder, moties en amendementen die voorliggen en het groot aantal insprekers dat stond te wachten. Een zorgvuldige besluitvorming zou nu niet mogelijk zijn en daarom werd dit agendapunt terugverwezen naar de Commissie Fysieke Leefomgeving van 12 februari.
Het lijkt niet vergezocht te veronderstellen dat de afwijzing van de voorliggende plannen door het Haagse gemeentehuis, onze gemeenteraad tot dit besluit heeft gebracht. Op 25 januari had de Haagse gemeenteraad de wethouder Stedelijke Ontwikkeling, Robert van Asten (D66), opdracht gegeven om bij wethouder Bloemendaal een periode van herbezinning te bepleiten. Een gesprek vond de dag erna plaats, maar daarin is men niet verder gekomen dan een uitwisseling van standpunten en heeft Bloemendaal geen toezeggingen in de richting van zijn partijgenoot gedaan. Vandaar dat wethouder van Asten op dinsdagavond in onze gemeenteraad insprak namens het college en de gemeenteraad van Den Haag en daarbij een lagere bouwhoogte en ruimere participatie bepleitte. Datzelfde deden Arjen Dubbelaar, Raadslid van Hart voor den Haag, en een tiental verontruste buurtbewoners, die overigens een lobbyorganisatie in de arm hebben genomen. De insprekers zitten trouwens niet op een lijn. Een deel bepleit de bouw van hetzelfde aantal woningen (425) op een breder bouwvlak waardoor de bouwhoogte van 47 meter omlaag kan en een ander deel wil veel minder woningen vanwege de druk op de wegen, de natuur en het OV. Men is blij dat de ‘pauzeknop’ is ingedrukt, maar om gezamenlijk met de buurt een alternatief plan uit te werken willen zij dat daarvoor uitgebreid de tijd wordt genomen.
Aan het eind van de vergadering, toen toch even over de nieuwbouw werd gesproken vanwege twee moties, liet wethouder Bloemendaal blijken daar niets voor te voelen. Hij zegde toe om met de projectontwikkelaar om tafel te gaan zitten, om op basis van de bezwaren uit de buurt te bekijken welke aanpassingen mogelijk zijn. Daarover wil hij in de Commissievergadering van 12 februari verslag doen en op verzoek van Rogier Krabbendam (D66) zal hij het resultaat vastleggen in een Raadsinformatiebrief. Daarop besloten Ben Paulides (DLW) en Annemarie Hofman (LW) hun moties nu niet in stemming te brengen maar eerst het nieuwe plan van de Wethouder en de projectontwikkelaar af te wachten. Paulides deed in zijn (uitgestelde) motie een oproep om samen met de buurt een alternatief bouwplan op te stellen waarbij de bouwopgave wordt gespreid over een groter bouwoppervlak en voor de opstelling van dit nieuwe plan een paar maanden uit te trekken. Mw. Hofman bepleitte in haar (uitgestelde) motie ongeveer hetzelfde, maar voegde daar nog een maximale bouwhoogte van 30 meter aan toe.
De vraag is of wethouder Bloemendaal op 12 februari in de Commissie een nieuw bouwplan weet te presenteren dat tegemoetkomt aan de zorgen van de buurtbewoners en een deel van de gemeenteraad. Is dat niet het geval dan zullen DLW en LW ongetwijfeld in de Raadsvergadering van het einde van die maand hun moties weer op tafel leggen en dan zou het zo maar kunnen dat de wethouder overgeleverd is aan de genade van HvW. Deze partij geeft de indruk de wethouder inhoudelijk te willen steunen, waardoor de moties geen kans maken. Doen ze dat niet dan is dat nog maar de vraag. Overigens welk nieuw bouwplan ook zal worden gepresenteerd, er zullen altijd ontevreden buurtbewoners blijven die richting Raad van State gaan.
