
Wassenaarders met een hart van goud: Robert en Mary Oei
AlgemeenHet lijkt bijna wel op het begin van een sprookje. Bestaat het dan en zijn er nog mensen met een gouden hart? Jazeker en ook in ons mooie Wassenaar zijn ze te vinden. Al bijna twee jaar is er die verschrikkelijke oorlog in Oekraine en zijn heel veel mensen op de vlucht geslagen.
Door John Schrader
Ook in Wassenaar worden sindsdien meerdere gezinnen opgevangen en een van die gezinnen is in huis bij de familie Oei. In het voorjaar van 2022 waren hun kinderen juist uit huis en stond de bovenverdieping eigenlijk leeg, zo vertellen Robert en Mary Oei. En dan die vele vragen om te helpen en onderdak te verlenen. Mary en Robert hoefden niet lang na te denken: de kamers werden leeg gemaakt en omgetoverd tot kamers voor een gezin uit Oekraine. Er waren contacten met o.a. Vluchtelingenwerk en op 22 maart kwam daar het gezin met de twee meisjes Anna en Nastasiia bij de familie Oei in huis. Een treinreis van drie dagen achter de rug en met familie in Leiden, belandde het gezin in Wassenaar.
Het was natuurlijk allemaal heel spannend, vertellen Mary en Robert. Hoe zou het gaan en wat voor familie zou het zijn? Gelukkig was de buurt enorm behulpzaam; zonder al die hulp was het niet gelukt, vertellen ze. De buurtbewoners hielpen mee met vele benodigde spullen en nog hoeft een klein berichtje in de buurt-app met de vraag voor speelgoed of een fietsje maar gesteld te worden of binnen korte tijd wordt het al gebracht. Fantastisch dus hoe de hele buurt Burgwey meeleeft met het Oekraïense gezin. Zij hebben twee kamers en eten was in het begin gezamenlijk en nu af en toe, zodat de familie ook eigen privacy heeft. Ze maken in ieder geval gebruik van dezelfde keuken en vaak maakt moeder ook genoeg eten zodat Mary en Robert ook een maaltijd hebben.
Vader heeft vanaf het begin steeds geprobeerd werk te vinden; zo werkte hij bij de ijsfabriek van Luc Blok en is hij momenteel werkzaam bij de firma van der Kroft. Moeder werkt af en toe als naaister in een atelier. Het gezin heeft oma en een zus moeten achterlaten en vanuit Nederland proberen ze beiden financieel te ondersteunen. Iedere dag is er contact en wordt er nieuws uitgewisseld; soms positief nieuws maar vaak ook ellende van nieuwe bominslagen, die veel kapot maken.
De kinderen gaan naar school; Nastasiia zit op de Bonifaciusschool en Anna in de taalklas aan de Middelweg. Robert vertelt ook over de hulp voor Anna bij haar oogproblemen; maar alle doktoren, het ziekenhuis en Pearl helpen enorm fijn mee om alles goed en snel te regelen. De nieuwe bril is er zo heel vlot.
Mary, werkzaam als leerkracht op de Nutsschool en Robert, zelfstandig ondernemer, leven enorm met het gezin mee; natuurlijk zijn er regelmatig veel emoties als er slecht nieuws komt vanuit het thuisland van de familie. Iedere dag is het weer afwachten; per dag wordt ook alles bekeken. Het gezin komt uit Krementsjoek, gelegen tussen Kiev en het Oosten van Oekraine; soms denken ze erover terug te gaan, op andere dagen blijven ze toch liever in Nederland. Mary en Robert proberen goede regelmaat voor het gezin te organiseren; de kinderen gaan nu in het weekend naar de scouting en ook gaan de kinderen met veel plezier naar school.
Voor Robert en Mary zijn de vier voorlopig niet meer weg te denken uit hun leven; het gaat allemaal vanzelf, ze zijn lief en bescheiden en dat maakt dat Kerstmis 2023 ook net als vorig jaar bijzonder is met Oekraiense gasten in huis.









