
2025 financieel positief afgesloten
PolitiekTijdens de bespreking van de Jaarrekening 2025 bleek dat veel projecten worden ‘doorgeschoven’ naar volgend jaar. Mede daardoor laat de eindafrekening een hoog positief saldo zien. Vanwege de lange duur van het vergunningentraject dreigt nu al een vertraging bij de renovatie van de Paauw.
Door Jan H. de Roij
De commissieleden bespraken afgelopen dinsdagavond de jaarrekening 2025 waarmee een financiële streep onder het vorige jaar werd gezet. Uit de jaarstukken blijkt dat over 2025 Wassenaar een positief resultaat van €3,9 miljoen kan noteren. Daarmee sluit de gemeente het jaar beter af dan vooraf begroot. Aan het positieve saldo liggen hogere opbrengsten uit het gemeentefonds en de OZB ten grondslag evenals lagere uitgaven voor de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Daarnaast is sprake van omvangrijke budgetoverhevelingen naar 2026 voor projecten als Kerkehout, Havengebied, Duindigt, Gemeentewerf en Lokale Aanpak Isolatie. Lieke van Schouwenburg (D66) en Sonja Hibbert (Pro) maken zich daar zorgen over en volgens Gankema worden zaken doorgeschoven die al lang verwijderd hadden moeten worden, zoals de groencompensatie Amerikaanse ambassade. Sowieso zou hij graag zien dat dit soort documenten sturen op hoofdlijnen en niet te gedetailleerd zijn.
Henk Eleveld (CDA) vroeg zich af of de ‘Gankema formule’ wordt gehanteerd. Deze politicus heeft in het coalitieakkoord laten opnemen dat de helft van het netto resultaat aan het eind van het jaar dient te worden gestort op een aparte reservepost voor de aflossing van schulden. Wethouder Laurens van Doeveren antwoordde dat dat niet het geval zal zijn, omdat de jaarrekeningen zijn opgesteld door het vorige college. Bovendien is er nog geen noodzaak toe, omdat er momenteel geen sprake is van een schuldpositie.
Bob van Pareren (FvD) vond dat het positieve resultaat teruggeven moet worden aan de belastingbetaler. De wethouder gaat dat zeker niet doen, want er zou geen financiële ruimte voor zijn en Gankema vulde aan dat dat geld goed besteed zal worden..
Henri Hendrickx verwoordde een ergernis van velen dat niet onmiddellijk duidelijk is waar het overschot van bijna €4 miljoen vandaan komt. Het vergt het doorspitten van een omvangrijk document eer je daar achter bent. Hij bepleitte een duidelijk overzicht met toelichting in de inleiding. Van Doeveren zegde toe de rapportages te vereenvoudigen.
Wat ook even aan de orde kwam is de stand van zaken rond de renovatie van Raadhuis de Paauw. Volgens Sonja Hibbert (Pro) die daarom vroeg gebeurt er niets en hadden de vergaderingen nog steeds daar in een koelere ruimte kunnen plaatsvinden en had dat ook de huur op de tijdelijke locatie bespaart. Uit het antwoord van wethouder van Doeveren bleek dat men nog in de ‘biedingsfase’ zit en dat in de zomer het project zal worden gegund. De Raad zal middels een Brief worden geïnformeerd. Op de vraag van van Pareren of het project hiermee vertraagd is, gaf de wethouder geen duidelijk antwoord.








