Afbeelding

Raadsvergadering dinsdag 2 juni Wassenaar

Politiek

Door Ad Zopfi

Na de presentatie van het coalitieakkoord op vrijdag 29 mei, volgde afgelopen dinsdag 2 juni het debat hierover in de raad. Het was een reguliere vergadering, waar het coalitieakkoord als agendapunt aan werd toegevoegd. De vergadering werd gehouden in de tijdelijke raadszaal in het politiebureau aan de Hofcampweg. De vaststelling van de agenda vergde wel even. Voor Hart voor Wassenaar (HvW) was de tijd te kort om een debat over het coalitieakkoord te voeren. Bij monde van mw. Van Leeuwen vroeg die fractie om een afzonderlijke vergadering. Zij werd daarin gesteund door Paulides van DLW en Van Pareren van FvD. De rest van de raad stemde wel in met het voorstel nu te bespreken. Mw. Van Leeuwen voerde het woord omdat Henri Hendrickx de vergadering niet kon bijwonen.

Een tweede aanpassing van de agenda betrof het agendapunt over religieus erfgoed. Dat werd van de agenda gehaald omdat een aantal partijen een verbreding van de notitie wilden en deze bij de op te stellen Omgevingsvisie willen betrekken. Hoewel het onderwerp niet meer op de agenda stond, waren er drie insprekers namens de katholieke en protestante kerken en de stichting dorpskerk die er iets over wilden zeggen.

De enige twee inhoudelijke punten op de agenda waren uiteindelijk de zienswijze bij de begroting van gemeenschappelijk werkbedrijf Provalu en het coalitieakkoord. Bij alle fracties waren er zorgen over de ontwikkeling van de algemene kosten bij het werkbedrijf. De zienswijze wordt naar aanleiding van een amendement aangescherpt. Twee moties van Van Pareren (FvD) over (extra) woonwagenstandplaatsen op beide locaties in Wassenaar, werden door de rest van de raad afgewezen vanwege de praktische onhaalbaarheid. Vragen van mw. Van Leeuwen (HvW) over vuurwerkoverlast bij sportterreinen werden door de burgemeester beantwoord met als rode draad dat particulier vuurwerk al is verboden en beperkt tot een korte periode rond nieuwjaar. Aanscherping van regels is dan ook niet nodig. Van Pareren (FvD) pleitte in het vragenrondje voor maatregelen die autoverkeer op het evenementenplein tussen Tuinpad en Achterweg zou moeten afremmen. Hij ziet een probleem vanwege de onoverzichtelijkheid ter plekke, zeker na de plaatsing van de Peperbus, en de spelende kinderen bij de nieuwe waterspeelplaats.

Na de reguliere agendastukken was er tijd voor het bespreken van coalitieakkoord. Van Doeveren trapte af. Hij bedankte Jan Iedema die als verkenner, informateur en formateur het proces heeft begeleid. Vervolgens herhaalde wat hij vrijdags ook al zei; het akkoord helpt Wassenaar vooruit: meer huizen, ruimte voor ondernemers, meer doen voor jeugd, Paauwpas.

De verkiezingsuitslag is duidelijk met de VVD als grootste partij. Duidelijk was ook het standpunt van HvW, de 2e partij in de uitslag; ga het eerst maar eens met de andere partijen proberen. Dat is gelukt. Struik (D66) en Gankema (LW!) zijn, met andere accenten, ook tevreden met het akkoord. Namens Pro was Sonja Hibbert kritisch. Zij ziet weinig ambitie en nieuw beleid. Het akkoord is in haar ogen een herhaling van bestaande plannen en eerder gemaakte afspraken. Zij benadrukte onder meer het ontbreken van ambitie om leegstand van woningen aan te pakken. Andere partijen zoals CDA, DLW en FvD waren – in andere bewoording – ook kritisch, vooral over het ontbreken van (financiële) cijfers. In lijn met de opmerking bij de agendering had HvW geen reactie voorbereid.
Bij de bespreking ging het ook over het AZC waarbij interpretaties over wat in 2028 de uitkomst van de gesprekken met COA en Duinrell zou moeten zijn verschilden en FvD de VVD probeerde uit te dagen. Al met al een vrij rustig debat met Van Doeveren als felste debater, nu Hendrickx ontbrak.

Met het voorstellen van de wethouders, namens de VVD Van Doeveren en Baart, Struik van D66 en Frigge namens LW!, namen in deze vergadering ook twee leden afscheid van de raad omdat zij wethouder worden (Van Doeveren en Struik). Dat betekende ook de aanwijzing van twee nieuwe fractievoorzitters: Stekelenburg bij de VVD en Van Schouwenburg bij D66. De open gevallen raadszetels worden later ingevuld. Voordat dit kon gebeuren moest er over de benoeming van de wethouders schriftelijk worden gestemd. Met uitzondering Van Doeveren, die met 15 voor en 4 tegen werd benoemd, was de uitslag telkens 19 stemmen voor en 1 tegen.

Vervolgens kon het nieuwe college worden geïnstalleerd (zie foto) en werden de vertrekkende wethouders Bloemendaal, Koetsier en Zoutendijk door de burgemeester uitvoerig toegesproken en bedankt.

De oud-wethouders hielden elk ook nog een afscheidswoordje, waarbij van de zijde van Koetsier nog een enigszins onverwachte mededeling kwam. Vanwege een aanstaande verhuizing naar Den Haag zal hij moeten terugtreden uit de raad. Het precieze moment is nog niet duidelijk.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Advertenties