Afbeelding

Interview met demissionair minister van Defensie Ruben Brekelmans

Politiek

“Of ik wel eens in Wassenaar kom? Uiteraard! Er zijn een aantal ambassadeurs die in Wassenaar zitten, dus ik ben er als Kamerlid Buitenlandse Zaken ook met enige regelmaat geweest. Een connectie met Wassenaar? Die heeft mijn familie. Mijn verre voorouder, maar dan moet ik even goed terughalen wie dat precies was, dat was een visboer. Maar dan praten we echt over een van mijn overgrootvaders.”

Door De Redactie

In de bijeenkomst op dinsdag 7 oktober gaan we het gesprek aan over actuele thema’s. Eén die ons dorp vooral raakt, zijn de uitbreidingsplannen van defensie op het Mobilisatiecomplex Maaldrift. Kan u daar iets over vertellen?
“Iedereen leest erover in de kranten en ziet de beelden op TV. De dreiging vanuit Rusland komt steeds dichterbij en als wij die op afstand willen houden, dan zullen we onze verdediging en afschrikking op orde moeten hebben. En dat vraagt dat we een grotere krijgsmacht opbouwen en we onze weerbaarheid moeten vergroten.

Dat betekent iets voor ons allemaal. Het vraagt aan de ene kant om investeringen,  maar aan de andere kant levert het in potentie ook veel op. Omdat we onze defensie-industrie sterk moeten opschalen, leidt het ook tot economische kansen, tot allerlei banen.

Als we als defensie willen groeien, dan hebben we ook letterlijk meer ruimte in Nederland nodig. Dat gaat om fysieke ruimte, maar dat gaat ook om geluid. We  hebben daar een heel programma voor: ‘Ruimte voor Defensie’ en de staatssecretaris van Defensie, Gijs Tuinman, leidt dat. Binnen dat programma hebben we heel zorgvuldig gekeken waar we de krijgsmacht kunnen uitbreiden op de beste manier met zo min mogelijke nadelige gevolgen voor de omgeving. Dat is per regio en per gebied een heel zorgvuldig proces om dat inpasbaar te maken.

Daar tegenover staat dat er ook allerlei kansen zijn om te investeren in de lokale werkgelegenheid, in de economie. En als het gaat om deze specifieke locatie, daar loopt ook dat zorgvuldige traject omheen, iets waar de staatssecretaris zich mee bezig houdt. Als mensen daar bepaalde zorgen of bepaalde ideeën over hebben, dan nemen we die natuurlijk mee. Op de avond zelf kan ik daar geen concrete toezegging over doen.”

Is er overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de ontsluiting van het Maaldrift terrein?
“Ik weet dat er voor dat terrein, als dat intensiever gebruikt zou worden, ook vragen zijn rondom de bereikbaarheid, ook voor Wassenaar zelf. Ik begrijp dat de situatie bij het Rozenplein moet worden aangepast, maar ook in aansluiting op de omgeving. Over dat soort zaken is binnen het programma ‘Ruimte voor Defensie’ nauw contact met de andere departementen die daarmee te maken hebben. Uiteindelijk moeten dit soort plannen, specifiek voor Defensie, allemaal ongeveer in het bredere plaatje passen. Minister Keijzer heeft vrijdag 26 september de nota Ruimte gepresenteerd, waarin voor al die ruimtelijke opgaven die we in Nederland hebben, of het nu voor Economie is, voor Woningbouw of Defensie, maar ook Natuur en Landbouw, een voorstel is gedaan. Die hele puzzel moet worden gelegd en daar moeten we als Defensie ook weer naadloos op aansluiten. Dus die contacten zijn er op allerlei manieren.”

Hoop op een goede afloop voor de verkiezingen
“Ik denk dat iedereen heel erg naar de peilingen kijkt, dat doen wij ook, maar er zijn heel veel kiezers die ik spreek en mensen om me heen die zeggen “ik twijfel nog” of “ik weet nog niet op wie ik ga stemmen”. Het is nog iets minder dan een maand tot de verkiezingen. Dat geeft natuurlijk ook voor ons als VVD nog heel veel kansen om aan mensen te laten zien dat wij de beste plannen voor Nederland hebben. Of het  gaat om Defensie en Veiligheid, dat we ervoor zorgen dat we de dreiging buiten de deur houden of het stimuleren van de economie om ervoor te zorgen dat iedereen een baan heeft of dat we grip krijgen op migratie. Dat is natuurlijk een belangrijk thema. Ik heb er vertrouwen in dat het ons de komende maand gaat lukken.”

Kom ook op dinsdag 7 oktober naar de Warenar om met minister van Defensie Ruben Brekelmans in gesprek te gaan en praat mee over de toekomst van Nederland. Inloop: 19.00 uur. Start: 19.30 uur.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Advertenties