
Unanieme Raad tegen ‘vrijplaatsen’ in de Noordrand
AlgemeenTijdens het debat over het concept Programma Noordrand zette een unanieme gemeenteraad een streep door de indruk die zou kunnen ontstaan dat er ‘vrijplaatsen’ in de groene zone komen voor andersoortig ontwikkelingen. Qua boodschap belangrijk, namelijk dat het uitgangspunt voor de Raad ‘groen’ is. In werkelijkheid verandert er weinig. Plannen van Defensie, ASH, Avalex en Gemeentewerf worden er niet door gestopt.
Door Jan H. de Roij
Aan de gemeenteraad van 2 juni lag voor het concept programma Noordrand. Het programma is een van de acht uitwerkingsgebieden van de structuurvisie ‘Wassenaar 2025, landgoed aan zee’. Aan de basis van het concept programma ligt een uitgebreid participatieproject waaraan actief door belanghebbenden in en buiten het gebied is deelgenomen. Ook zijn er 19 zienswijzen ingediend op een eerder ontwerpprogramma. Dit alles resulteerde in het afgelopen dinsdag besproken concept programma. Alhoewel de vaststelling van het uiteindelijke programma een collegebevoegdheid is, werd de Raad toch in de gelegenheid gesteld om wensen en bedenkingen te formuleren.
Het programma voor de ‘groene’ noordrand van ons dorp is gebaseerd op een aantal ambities, zoals verduurzaming van de landbouw, natuurontwikkeling, waterberging, extensieve recreatie en drinkwatervoorziening. Er zal nieuw bos worden aangeplant, natuurvriendelijke oevers aangelegd en de agrarische gronden worden weidevogelvriendelijk ingericht. In de komende maanden zal het programma verder worden uitgewerkt in samenspraak met de belanghebbenden. Na vaststelling van het programma kunnen bij de provincie verzoeken om subsidie worden ingediend. Het zou gaan om circa € 8 miljoen.
Een van de pijnpunten uit het concept programma, die ook uitgebreid aan de orde kwam afgelopen dinsdagavond, was de aanwijzing van zes ‘onderzoeksgebieden’. Het betreft volgens het college “locaties waar initiatieven bekend zijn die vragen om een nadere uitwerking in samenhang met de ambities uit het programma”. Waar het dus eigenlijk op neer komt is dat het ambitieuze programma voor de Noordrand niet van toepassing is op deze ‘onderzoeksgebieden’ en dat er later separaat over zal worden besloten. Dit betekent langere onzekerheid voor de direct betrokkenen. Het gaat daarbij onder meer over de wens van de American School om uit te breiden op de Deijlerhoeve. Voormalig wethouder Wassenaar heeft daarover een intentieverklaring met de school getekend op basis waarvan er momenteel een ‘verkenning’ loopt. Buurtbewoners zijn uiterste bezorgd over deze mogelijke uitbreiding. Een andere ontwikkeling die menigeen de wenkbrauwen doet fronsen is de verplaatsing van de gemeentewerf en van Avalex naar de uiterste noordoost punt van onze gemeente vlak naast een zeer smalle faunapassage onder de A44. Sowieso wordt het in dit ‘groene’ gebied erg druk, want defensie wil het defensieterrein Maaldrift gaan opschalen naar een volwaardig opleidingscentrum. Omdat men op de huidige kavel wil/moet blijven betekent dat er in de hoogte gebouwd zal moeten worden. Sabrina Everard (CDA) vroeg in de gemeenteraad aandacht voor de verkeersgevolgen van al deze mogelijke ontwikkelingen in dit gebied. Ook de wens van stoeterij ‘in ’t groene hart’ om uit te breiden met een Perzische tuin en extra kleinschalige recreatie werd als onderzoeksgebied bestempeld.
Verantwoordelijk wethouder Koetsier erkende dat de term ‘onderzoeksgebieden’ onduidelijkheid creëert, want “ vooralsnog zijn de initiatieven strijdig met de omgevingsverordening van de provincie Zuid-Holland en de Structuurvisie”. De gemeenteraadsleden die toch al grote vraagtekens zetten bij het aanwijzen van sommige locaties tot ‘onderzoeksgebied’ zagen daarmee de kans schoon om het hele fenomeen te schrappen. Een amendement werd ingediend dat uitdrukkelijk bepaalde dat “alle paragrafen ‘Zoekgebied” en ‘Onderzoeksgebied’ moeten worden geschrapt uit het programma. Wethouder Koetsier kon dit niet bepaald waarderen en ontraadde het amendement. Hij verklaarde het “wel mee te nemen als een onderdeel van de ‘wensen en bedenkingen’ van de Raad”. Desondanks werd het amendement door een unanieme gemeenteraad aangenomen.
Het programma Noordrand is in principe een collegebevoegdheid. De Raad is ‘slechts’ gehoord. Dus zou het college het amendement naast zich neer kunnen leggen. Tegelijkertijd gaat het wel om een unanieme uitspraak. Die kan wethouder Koetsier niet negeren. In wezen maakt het ook niet zoveel uit. Want diegenen die dachten dat door dit amendement de genoemde plannen inzake ASH, Avalex en Defensie van tafel zijn, komen bedrogen uit. De plannen kunnen nog steeds worden uitgewerkt en ingediend en dan zal moeten blijken of ze passen binnen de bestaande kaders en beleidslijnen en of de Raad ermee zal instemmen.








