Afbeelding

Zorgen over eventuele Zorg op de Berkhei

Algemeen

Zijn er plannen om het Berkheiveld te bebouwen met een zorgcomplex? De Historische Vereniging Oud Wassenaar vreest van wel en spreekt in een brief aan het College het ‘onaanvaardbaar’ daarover uit. Bij de gemeente zijn geen bouwplannen bekend.

Door Jan H de Roij

Naar verluidt zou medio vorig jaar in een bijeenkomst van de Klankbordgroep Cultureel Erfgroep vanuit het College zijn gemeld dat er mogelijk plannen zijn voor de bouw van een zorgappartementencomplex op een deel van het Berkheiveld. Dit betreft de grasvlakte tegenover Duinrell tussen de Storm van ’s-Gravesandeweg en het parkeer/marktterrein. Desgevraagd laat de gemeente deze krant weten dat er geen bouwplannen bekend zijn. De Historische Vereniging Oud Wassenaar wilde echter niet wachten op uitgewerkte en ingediende plannen en heeft op 12 februari een brief op poten aan het College van B&W gestuurd waarin zij een eventuele bebouwing van dit gebied als “onaanvaardbaar” kwalificeert. De Klankbordgroep Cultureel Erfgoed heeft zich deze week bij deze brief aangesloten.

De Historische Vereniging is van mening dat met bebouwing van dit onderdeel van het beschermd dorpsgezicht “een deel van ons Wassenaars cultureel erfgoed zal worden verwoest.” Het Berkheiveld vormt samen met de Dorpskerk, het kerkhof en de Duinrellweg een uniek beeldbepalend ensemble, lezen we in de brief. Een beeld dat sinds de middeleeuwen niet essentieel veranderd is. In 1929 werd de Berkhei verkocht aan de gemeente Wassenaar en in 1967 werd dit veld onderdeel van het beschermd dorpsgezicht. Volgens de bezorgde vereniging zou de gemeente door het bebouwen van een deel van het Berkheiveld cultureel erfgoed van Wassenaar vernietigen. De brief sluit af met “wij verzoeken u dan ook dringend om het Berkheiveld in stand te houden, te koesteren als uniek dorpsgezicht en te vrijwaren van bebouwing.”

Misschien is het voorbarig om de alarmbel te luiden, terwijl er nog geen bouwplannen zijn ingediend en grond is verkocht. Tegelijkertijd is het te begrijpen dat de Historische Vereniging en de Klankbordgroep nu al hun zorgen uiten, want als er eenmaal concrete plannen zijn uitgewerkt en ingediend, is het lastig om die terug te draaien. Dat ondervinden bijvoorbeeld momenteel de bewoners van Rijksdorp die geconfronteerd worden met uitgewerkte plannen voor een omvangrijk zorgcomplex voor dementerenden op het WIAS-terrein, dat zij vanwege de massaliteit niet vinden passen in hun wijk, maar dat op dit moment in het ontwikkelproces nog lastig is te beïnvloeden. Overigens wat de Berkhei betreft, lijkt het haast niet voorstelbaar dat daar gebouwd gaat worden net nu het Centrumplan is aangenomen. Daarin is immers opgenomen het concept dat het centrum de Poort tot de Hollandse Duinen dient te worden en dan ga je nu die Poort niet volbouwen en dus ‘dichtgooien’.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Advertenties