
Stijlvolle “herinneringsbijeenkomst” Hospice Wassenaar met medewerking van Vox Clara
CultuurHet is inmiddels een prachtige traditie. Jaarlijks organiseert het Hospice Wassenaar als veilige en liefdevolle plek voor ongeneeslijk zieken, een stijlvolle herinnerings-bijeenkomst. Een moment waarop “de tijd even wordt stilgezet” voor het noemen van de namen van de ruim 80 geliefde en ongeneeslijke zieke dierbaren die het afgelopen jaar hun levensweg hier afsloten.
Door Cees Bremmer
Locatie voor de bijeenkomst die eind vorige week plaats vond, was het intieme kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Lange Kerkdam. Dat een dergelijke ontmoeting in een grote behoefte voorziet, bleek wel uit de hoge opkomst in een goed gevulde kerkzaal.
Ingrid Schonk, coördinator van het hospice, heette bij aanvang de aanwezige nabestaanden bij dit hospice betrokken personen warm welkom. Zij gaf daarna een toelichting bij het zorgvuldig opgestelde programma van deze middag waarbij ze uitsprak dat alle aanwezigen hier in verbondenheid bijeen zijn en dat de namen van de dierbaren onuitwisbaar in de harten gegrift staan.
In ons hospice proberen we het vertrouwde thuisgevoel zo goed mogelijk te imiteren. Een hospice is als een Bijna-Thuis-Huis waar je gehóórd, gekend en gezien wordt en vanuit de kernwaarden empathie en waardigheid. Een verblijf waar warme zorg, aandacht en nabijheid vanzelfsprekend zijn. En tegelijk zo onmisbaar om de overstap te kunnen maken naar een volgende bestemming; óók dat is “naar huis gaan!”
Hierna volgden diverse gevarieerde bijdragen met een steeds wisselend accent. Zonder volledig te zijn noemen we hier het pianospel bij binnenkomst van Maciej Wierzcholowski; een prachtige ”bloemenceremonie”; de fijnzinnige overdenking door geestelijk verzorger Greetje Hulshof; de gevoelig vertolkte “herinnering” door nabestaande Miriam de Vries evenals het door de vrijwilliger Anneke Brouwer voorgelezen gedicht van Iris van Haaren “Ik ga naar huis”.
Het verzorgingsgebied van dit hospice omvat naast Wassenaar ook Noord-Den Haag en Voorschoten. Tegen deze achtergrond was de stemmige muzikale medewerking van het Voorschotense vocaal ensemble Vox Clara o.l.v. Maria Rosenmöller en begeleidend pianist Wierzcholowski met een vijftal gevoelig gezongen liederen meer dan passend. Ook de vele reacties na afloop getuigden daarvan. In deze context zij daarom vermeld dat rond Allerzielen Vox Clara zaterdagavond 1 november a.s. om 20.00 uur in de Voorschotense Dorpskerk o.a. het Requiem van Gabriel Fauré vertolkt. Dit is één van de meest geliefde en ontroerende missen waarin het thema dood, troost en herinnering verklankt wordt.
Na afloop van deze bijzondere en indrukwekkende bijeenkomst kregen de aanwezige nabestaanden een fraaie grote zonnebloem met een naamkaartje van hun overleden dierbare. En niet zonder reden: immers de zonnebloem, prachtig symbool van dit Wassenaarse hospice, keert zich altijd weer naar het licht!








