
Eerste nachtafsluitingen Rijnlandroute (N434) en Corbulotunnel vinden deze maand plaats
AlgemeenVoor het eerst sinds de openstelling op 5 juli jl. wordt de N434, het deel van de Rijnlandroute tussen het Knooppunt Ommedijk in Wassenaar en de A4 ter hoogte van Zoeterwoude, deze maand gedurende drie nachten volledig afgesloten voor het verkeer. De nachtelijke afsluitingen zijn op 17 en 18 september van 21.00 tot 05.00 uur.
Door Jos Knijnenburg
De eerste afsluitingen worden vermeld op de site rijnlandroute.nl die sinds eind vorige week volledig is vernieuwd. Het is de eerste maar tevens de laatste keer dat er een mededeling van deze aard over de N434, waar ook de Corbulotunnel onder Voorschoten deel van uitmaakt, op de site wordt vermeld. De vernieuwde site rijnlandroute gaat zich namelijk volledig richten op het laatste deel van de Rijnlandroute, de reconstructie van de Europaweg in Leiden en mededelingen over de N434 en de Corbulotunnel zullen via andere kanalen bekend worden gemaakt.
Dat de nieuwe verbinding tussen de A44 en de A4, inclusief de tunnel onder Voorschoten, krap twee maanden na de officiële opening gedurende drie nachten volledig wordt afgesloten heeft te maken met reinigingswerkzaamheden van onder meer de talloze camera’s, het testen van veiligheidssystemen en het repareren van schades. Het bevestigt het beeld dat de gloednieuwe weg zeer intensief wordt gebruikt. Harde cijfers vanuit de regio zijn er nog niet, maar een week na de openstelling op 5 juli jl. verschenen er al berichten in Leidse media dat er binnen de Sleutelstad sprake was van een duidelijke afname van verkeer op de oostwest route (Dr. Lelylaan/Churchilllaan). Tegelijkertijd klonken ook de eerste klachten over het lawaai van de Rijnlandroute vanuit de Leidse wijk Stevenshof. Saillant is dat de gemeente Wassenaar destijds heel collegiaal een stuk polderlandschap aan Leiden afstond zodat daar (vanaf medio jaren tachtig) woningen konden worden gebouwd. De stemming sloeg om toen Leiden zonder overleg met haar buurgemeente de zuidgrens van de Stevenshof verder opschoof richting Wassenaar. Aan die zijde van de nieuwe Leidse wijk was ver voor de start van de bouw al het tracé van de latere “N11-West” (nog later de N434) ingetekend.
Medio jaren negentig kwam Wassenaar daadwerkelijk in verzet toen in 1993 het plan voor de Stevenshofse deelwijk ‘Vlek 17’ werd ontwikkeld. Een plan voor 73 eengezinshuizen en 40 appartementen dat later bekend zou worden als ‘Het balkon van de Stevenshof’. Fysiek een uitstulping vanuit de zuidgrens van de Stevenshof in de richting van Wassenaar maar ook in de richting van de nieuwe weg, die toen nog alleen op papier bestond.
“Leiden duwt de weg het Wassenaars grondgebied op”, zo sprak het toenmalig hoofd Ruimtelijke Ordening van de gemeente Wassenaar als inspreker de leden van de Leidse raadscommissie Volkshuisvesting toe. Maar Leiden zette door en vanaf 1996 werden vijf woonblokken van drie lagen aan de rand van vlek 17 de blikvanger van de Stevenshof vanuit de richting Wassenaar. De bewoners hadden een schitterend uitzicht over de Papenwegse polder richting de Papeweg, Santhorst en Zuidwijk. Het verhaal is bekend, de N11-West werd werkelijkheid. Na de aanleg van de weg in een half open bak waardoor het geheel op maaiveldniveau vanuit de Stevenshof zo goed als onzichtbaar is, bleef het ter plekke meer dan een jaar oorverdovend stil. Voor de gouden rand van de Stevenshof, die op sommige punten tot op enkele tientallen meters van de Rijnlandroute reikt, een stilte voor de storm. Want onmiddellijk na de openstelling bleek de half open betonnen bak een soort galmkast die voor sommige wijkbewoners bij aanlandige wind (lees een zuidwestelijke windrichting vanuit Wassenaar) duidelijk hoorbaar is. Deze maand kunnen de geplaagde Stevenshofbewoners gedurende een drietal nachten ervaren hoe stil het hier ooit was.

