
Geen maatschappelijke en politieke ontwikkeling gaat aan Wassenaar voorbij
AlgemeenDe Algemene Ledenvergadering van de Vrienden van Wassenaar heeft veel losgemaakt blijkt recent maar weer met de aanklacht van de heer Hendrickx tegen wethouder Van Doeveren. Wie de vergadering heeft bijgewoond zal er met gemengde gevoelens op terugkijken, vooral op het tweede deel van de vergadering, dat ook voor niet-leden toegankelijk was.
Door Ad Zopfi
In het openbare deel gaf wethouder Van Doeveren een toelichting op de totstandkoming en aanpassing van de plannen voor het dorpscentrum. Een prima presentatie, voor de vuist weg. De ruimte voor vragen werd o.a. benut door een lid van de fractie van Hart voor Wassenaar, de heer Pesman. Het was duidelijk dat hier – over de rug van de leden en andere belangstellenden – een politiek statement gemaakt werd. Dat hoort thuis in de Paauw, maar dit terzijde.
Hoe dat politieke statement gebruikt zou gaan worden bleek later. Tijdens de commissievergadering op 7 december en de raadsvergadering van 19 december 2023 werd een citaat van de wethouder uitgelegd als een formele toezegging van de gemeente jegens pandeigenaren in het centrum. Een bewering die werd ondersteund met opgenomen geluidsfragmenten. De opmerkingen van de wethouder betroffen o.a. een reactie op vragen van het raadslid. De ‘toevallige omstandigheid’ van de aanwezigheid van het raadslid, zijn vragen, de geluidsopname en het vervolg in de raad, zou twijfel kunnen oproepen over de bedoelingen die hierachter steken. Hierover verder speculeren is overigens net zo ongepast als een bepaalde, negatieve uitleg geven aan de woorden van de wethouder en niet naar zijn intenties vragen.
Over de opname valt ook nog wel iets te zeggen. Het moet de bezoekers van de vergadering en vooral bestuur en leden van de vereniging onaangenaam getroffen hebben dat geluidsopnamen zijn gemaakt en verspreid, zonder aankondiging, laat staan toestemming vooraf of achteraf. Wie de opnamen heeft gemaakt is onbekend maar het is absoluut not-done om zoiets te doen.
Inmiddels komt er nog een aap uit de mouw van Hart voor Wassenaar met betrekking tot deze vergadering. Wethouder Van Doeveren heeft iets gezegd over zijn voorganger, de heer Hendrickx. Door het aanwezige raadslid zijn daarover ook opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. In de ogen van de heer Hendrickx, die overigens niet bij de vergadering aanwezig was, zijn door de wethouder bewoordingen gebruikt die aan ‘grensoverschrijdend gedrag’ raken. Dat zijn ‘grote’ en beladen woorden in het huidige tijdsgewricht. Ook dit betoog zal wel aan de hand van het aanwezige raadslid en een uitleg van de geluidsopnamen worden onderbouwd.
Wat blijft staan is dat er mensen en partijen in de Wassenaarse politiek zijn die vinden dat alles gebruikt mag worden om tegenstanders zwart te maken. Hoe veilig is het dan nog voor politici en anderen om ergens uitspraken over te doen, als er onaangekondigd opnamen worden gemaakt én gebruikt. Niet om intenties van de spreker goed weer te geven, maar uitsluitend ter ondersteuning van insinuaties. Het lijkt er op dat alle positieve en vooral negatieve maatschappelijke en politieke ontwikkelingen in Wassenaar net zo gangbaar worden als elders. Dat is jammer en draagt niet bij aan ‘goed bestuur’.

