
Hoorzitting over ontwerp bestemmingsplan voor ANWB-terrein aan de Wassenaarseweg
AlgemeenKomende maandagavond 27 juni wordt tijdens een vergadering van de commissie Fysieke leefomgeving een hoorzitting gehouden over het ontwerp bestemmingsplan ‘Residentie Parkzicht’, dat de planologische basis vormt van de herontwikkeling van het ANWB-complex aan de Wassenaarseweg tot woonlocatie.
Door Jos Knijnenburg
Afgelopen voorjaar heeft het ontwerp bestemmingsplan ‘Residentie Parkzicht’ ter inzage gelegen. Voorafgaande aan de ter inzagelegging stuurden B&W een brief aan de raad waarin uitvoerig wordt beschreven welke aanpassingen in het plan zijn aangebracht naar aanleiding van participatie en inspraak. Aanvankelijk zou slechts een deel van het ANWB-terrein in een woongebied veranderen, maar toen de organisatie besloot om alsnog te verhuizen vanuit Wassenaar naar nieuwbouw in het centrum van Den Haag, ontstond een nieuw uitgangspunt voor de plannenmakers.
Het monumentale ANWB-hoofdkantoor, het rotondegebouw en het voorterrein blijven bestaan, maar de later toegevoegde kantoren (zie bijgaande foto gemaakt vanaf de Wassenaarseweg) worden gesloopt, waardoor ruimte ontstaat voor woningbouw. Een nieuwe bestemming waarover op zich weinig discussie is geweest. Dat geldt bepaald niet voor de wijze waarop de nieuwbouw gestalte moet krijgen, want de plannen deden met name in het aangrenzende Benoordenhout veel stof opwaaien. Te massaal, te veel woningen op een beperkte oppervlakte en vooral ook te hoog. Een fraaie illustratie van de plaatselijke sentimenten is de site neehoogbouwanwb.nl die op de homepage een foto van het oude ANWB-kantoor toont met daarachter en ernaast een aantal knalrode blokken die de plannen moeten verbeelden. Op deze Haagse site krijgt buurgemeente Wassenaar er stevig van langs. Wassenaar wordt verweten dat zij een flink deel van haar woningopgave voor de komende jaren op de gemeentegrens met Den Haag en dus ver buiten de eigen dorpskern, wil realiseren. “Zij legt hierbij in harde confrontatie met haar buren, onze wijk Benoordenhout, eenzijdig haar wil op”, aldus de site, die een gezamenlijk initiatief is van de wijkvereniging en een aantal bewonersgroepen.
De gemeente Wassenaar kijkt hier duidelijk op een andere wijze tegenaan. Er is een uitgebreid participatieproces met de buurt en andere belanghebbenden doorlopen en dat heeft geleid tot een serie planaanpassingen. Het aantal woningen is teruggeschroefd van 530 naar 425 stuks, de hoogteaccenten zijn verplaatst van de randen (lees Clingendael en de Van Alkemadelaan) naar het midden achter het ANWB-kantoor en is aan de zuidzijde meer ruimte voor groen ingetekend. Een extra zoekgebied voor woningen op het parkeerterrein is afgeserveerd. We schreven al eerder over de diverse ‘praatontwerpen’ die op residentieparkzicht.nl nog steeds zijn te zien. Het ontwerp ‘Duinlandschap’ kreeg de meeste handen op elkaar en dat concept is ook terug te vinden in de genoemde raadsbrief. Het ontwerp toont appartementen met brede balkons die de strook tussen het ANWB-kantoor en de aangrenzende Koningin Beatrixkazerne een totaal ander aanzicht geeft. Op twee plekken reikt de nieuwbouw tot 47 meter hoogte, op twee andere plekken gaat de nieuwbouw tot maximaal 35 meter de lucht in. Ter vergelijking, het ANWB-hoofdkantoor varieert in hoogte van 25 tot 35 meter.
