
Appreciatie college Burgerberaad Verkeer voelt als klap in het gezicht
Ingezonden Ingezonden Wassenaarse PostAls een van de honderd gelote inwoners nam ik vier dagen deel aan het Burgerberaad (BB) over verkeer in Wassenaar. Van meet af aan vroeg ik me af of onze inbreng werkelijk zou tellen, of dat het beraad slechts diende om al bestaande politieke keuzes te legitimeren.
Die scepsis bleek breed gedeeld. Toch stelden wethouders Koetsier en Zoutendijk ons tijdens de eerste bijeenkomst gerust: onze aanbevelingen zouden “zwaarwegend” zijn; het eindrapport zou het startpunt vormen voor het wegcategorisatieplan; en afwijkingen van onze adviezen zouden uitgebreid gemotiveerd worden.
De praktijk pakt anders uit. De inmiddels openbaar gemaakte “appreciatie” van het college, besproken in de commissie Bestuur en Middelen, bevestigt onze oorspronkelijke twijfels. Van de 29 door het BB met meerderheid aangenomen aanbevelingen neemt het college er 25 over. Opmerkelijk is vooral wat níét wordt overgenomen: adviezen 4A, 4B en 5, juist die over de snelheidslimieten in het dorp.
Tijdens de commissievergadering van 20 mei vroegen diverse fracties tevergeefs om uitleg. De wethouders hielden zich vast aan hun appreciatie, reageerden laconiek op het feit dat er een duidelijke meerderheid voor de betreffende adviezen bestond en verschoof ter plekke de betekenis van “zwaarwegend”. Hun boodschap: wie die adviezen alsnog wil opnemen, kan maar beter een amendement indienen.
Als inwoner en actief deelnemer, die zich vier dagen belangeloos heeft ingezet voor een veiliger, leefbaarder en bereikbaarder Wassenaar, ervaar ik dit als een klap in het gezicht. In december 2023 slaagde de raad er niet in consensus te bereiken, wierp het ingewikkelde verkeersdossier over de schutting naar de burger, besteedde daarbij ruim € 170.000 uit de gemeentekas en schuift nu de belangrijkste uitkomsten terzijde.
Ik roep de gemeenteraad op alsnog een amendement in te dienen, zodat alle aanbevelingen die door een meerderheid van het Burgerberaad zijn gedragen daadwerkelijk in de besluitvorming worden meegenomen. Gebeurt dat niet, dan blijkt het Burgerberaad achteraf helaas niets meer dan een schijnvertoning – en zijn de grote woorden van de startbijeenkomst leeg gebleken.
F.G.R. Brown

