
Wijk de Paauw, voortrekker voor lokale hernieuwbare warmte
Samen met wethouder Koetsier hebben de bewoners van de buurt “de Paauw” een goedbezochte voorlichtingsavond bijgewoond over de plannen om het energieverbruik in de wijk verder te reduceren en lokale warmtebronnen te identificeren. De aftrap werd gegeven door de wethouder die direct al de juiste toon hanteerde om deze avond in te leiden. Hierna was het aan de wijk om verdere stappen in de energietransitie uit te leggen.
De landelijke doelstelling is om in 2030 59% CO2-reductie te realiseren ten opzichte van 1990. Dat de bewoners hiermee stevig aan de slag zijn gegaan was zichtbaar in de gasverbruik-cijfers over de afgelopen jaren. Er is sinds 2020 al meer dan 30% reductie bereikt. Echter, volledig van het gas af, zodat de CO2 -uitstoot naar nul wordt gebracht, vraagt om extra inspanningen.
De avond stond niet alleen in het teken van verdere isolatie en elektrificatie (zoals inductie en toepassing van warmtepompen) maar dus ook in het gebruik van lage temperatuur-warmtebronnen in de wijk. Voorbeelden werden aangedragen over hoe een daarvoor noodzakelijk netwerk eruit zou kunnen zien en wat de voordelen voor de wijkbewoners zouden kunnen zijn. De vijver van de Paauw, de Wetering en diverse Wassenaarse nieuwbouwprojecten passeerden de revue inclusief een recent bezoek aan een vergevorderd project in Haarlem. Dat lage-temperatuur-techniek niet nieuw is werd duidelijk door deze voorbeelden.
De aanwezigen werden geïnformeerd over de achterliggende concepten van warmtebronnen, warmte-opslag en netwerken. Ook is besproken wat nodig is om deze aanpak ten uitvoer te brengen. Hiervoor zal subsidie moeten worden verkregen om de diverse studies hiernaar te bekostigen. Een enthousiast team uit de wijk gaf verdere uitleg over deze aanpak en over de oprichting van een energiecoöperatie. Hierbij werd benadrukt dat communicatie en burger-participatie een vereiste is voor het verkrijgen van subsidie, maar nog meer voor het creëren van draagvlak voor deze aanpak bij de bewoners.
Naast de betrokkenheid en uitgesproken ondersteuning van de wethouder waren ook diverse geïnteresseerde vertegenwoordigers van andere wijken aanwezig.
In Wassenaar is al de “Wassenaarse Energie Coöperatie” actief. Zij richten zich op het collectief opwekken van elektriciteit met zonnepanelen. Door CO2-neutraal energie op te wekken en gebruik te maken van hernieuwbare warmte is Wassenaar goed op weg naar de doelstelling van 59% CO2-reductie in 2030 en 0% CO2 in 2050.
De nieuw op te richten coöperatie voor hernieuwbare warmtebronnen en de warmte/koude opslag (WKO) van “de Paauw” zal de komende jaren als kennisplatform en aanjager van het project fungeren en is voor iedereen bereikbaar via: wkodepaauw@gmail.com.